Seo Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, web sitelerin arama motorlarında daha çok görünürlülük ve en üst sıralarda görünmesini sağlamak için yapılan çalışmalardır.

Google ve diğer arama motorlarında daha iyi sıralamalarda yer alarak ziyaretçi sayılarımızı artırabiliriz.

Bu performansı arama motoru kurallarına hakim olarak elde edebiliriz. Şimdi SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve detaylarını öğrenme zamanı.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. SEO, ücretli olmayan (“organik” olarak bilinir) arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenizin ziyaretçilerini artırma çalışmalarıdır.

Başka bir ifade ile:

Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEOArama Motoru Optimizasyonu‘nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir. Ek olarak, web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür.

SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı: Search Engine Optimization. İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Kısa ve net olarak tanımını yapmak gerekirse, web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalardır.

SEO Neden Gereklidir? Neden Önemlidir?

SEO’nun amacı web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web girişimcisini mutlu eder ama burada asıl önemli olan nitelikli kullanıcı sayısıdır. Yani Arama Motoru Optimizasyonunu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapmalısınız.

Bu konuda tecrübe sahibi değilseniz bir SEO uzmanı ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Doğru uzmanı bulup bulmadığınız konusunda emin olmanızı öneririm. Çünkü bilinsizce yapılan çalışmalar sitenize ciddi zararlar verebilir. Çoğu uzman genellikle aşağıdaki hizmetleri sunarlar:

  • Sitenizin Genel Yapısını İnceleme.
  • Sitenizin İçeriklerini İnceleme, Revize ve Yeni İçerik Önerilerinde Bulunma.
  • Web Sitenizin Google ve Diğer Arama Motorlarına Göre Geliştirilmesi İçin Önerilerde Bulunma.
  • Anahtar Kelime Araştırması.
  • Rakip ve Sektör Analizi.
  • SEO Eğitimi.
  • Site Dışı Stratejilerin Geliştirilmesi ve Uygulanması.
  • Profesyonel ve Anlaşılır SEO Raporlarının Hazırlanması.

Arama Motoru Optimizasyonu neden ve ne için yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, web sitelerimizin arama motorlarında daha çok görünürlülük elde etmesini sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumlarda (sıralamalarda) yer alarak ziyaretçi sayılarımızı artırabiliriz.

SEO kuralları nelerdir?

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara “SEO Kuralları” diyoruz. Hazırladığımız bu makale ile siteniz için gereken temel arama motoru optimizasyonlarını yaparak sitenizin arama sonuçlarında bulunabilirliğini önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

SEO ne kadar kazanır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO)uzmanının maaşı 4500 TL ile 6500 TL aralığındadır. Arama motoru optimizasyonu (SEO)uzmanı maaş aralığı, iş yerine ve çalışanın tecrübesine göre değişmektedir. Örneğin bu kişiler mesleğe ilk başladıklarında aldıkları maaş 4500 TL civarındadır.

SEO içeriği nedir?

SEO uyumlu içerik; belli anahtar kelimelerin kullanıldığı, bilgi içeren, fayda sunan ve kreatif website içerikleridir. SEO uyumlu içeriğin amacı, websitesinde yer alan bir yazının arama sonuçlarında en üst sırada listelenmesidir.

Seo Nasıl Yaptırabilirim?

Sizede üst sıralarda yer almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.